Tabloul sferturilor de finală la ATP Monte Carlo

Danezul Holger Rune și norvegianul Casper Ruud sunt ultimii doi jucători care s-au calificat joi în sferturile de finală ale turneului „ATP Masters 1000” de la Monte Carlo.

>> VIDEO ATP Monte Carlo: Jucătorul momentului, calificare la pas în sferturile de finalăAflat pe locul al șaptelea mondial, Holger Rune a avut nevoie de trei seturi pentru a trece de bulgarul Grigor Dimitrov, scor 7-6(9), 3-6, 7-6(2).

Danezul și-a adjudecat primul set după un tiebreak lung (11-9), dar finalistul de la Miami a câștigat setul al doilea și a trimis meciul în decisiv.

A urmat un nou tiebrak, unde de această dată Rune a învins categoric, scor 7-2.

În cea mai interesantă partidă a sferturilor, Holger Rune îl va întâlni pe cel de-al doilea favorit, italianul Jannik Sinner.

Double Duty? NO PROBLEM 🦸@holgerrune2003 saves TWO MATCH POINTS before defeating Dimitrov in an EPIC 7-6(9) 3-6 7-6(2), his second match of the day and sets up a quarter-final clash against Sinner! #RolexMonteCarloMasters pic.

com/s2QsBeK3vDCasper Ruud a avut rezolvat mult mai repede meciul cu polonezul Hubert Hurkacz (8 ATP).

După aproape o oră și un sfert, norvegianul a câștigat în două seturi, 6-4, 6-2.

Statement made 🫡@CasperRuud98 dismisses Hurkacz 6-4 6-2 for his 12th Masters 1000 quarter-final! @ROLEXMCMASTERS | #RolexMonteCarloMasters pic.