Liga 2: Unirea Slobozia, încă un pas spre SuperLigă – A doua victorie consecutivă din play-off

Unirea Slobozia continuă startul lansat spre promovarea în prima ligă, după victoria înregistrată pe teren propriu duminică, scor 2-0, în fața celor de la Csikszereda Miercurea Ciuc.

Formația pregătită de Adrian Mihalcea este singura formație cu două victorii la începutul play-off-ului ligii secunde și s-a instalat confortabil pe prima poziție a clasamentului.

Unirea Slobozia a deschis scorul în partida cu Csikszereda în minutul 53 prin Florin Purece, cu un lob din unghi la care portarul Gyenge nu a avut reacție.

În minutul 77, camerunezul Christ Afalna a majorat diferența ialomițenilor tot cu o execuție peste portarul advers, ieșit în întâmpinare la 16 metri.

Cu 46 de puncte în frutnea clasamentului, Unirea Slobozia este urmată de CSC Șelimbăr cu 43 și Corvinul Hunedoara cu 39 de puncte.

CS Mioveni – Gloria Buzău 1-1 CSC Șelimbăr – Covinul 0-0 Unirea Slobozia – Csikszereda 2-0 1.