WTA Charleston: Jaqueline Cristian, eliminată în sferturile de finală, după un set câștigat

Jaqueline Cristian s-a oprit în sferturile de finală ale turneului „WTA 500” de la Charleston.

Românca a fost învinsă de Daria Kasatkina (11 WTA), scor 7-6(4), 2-6, 3-6.

>> Darren Cahill, cuvinte de laudă pentru noul antrenor al Simonei Halep: „A avut încredere în ea”Jucat de la egal la egal, primul set a adus trei breakuri pentru Jaqueline Cristian (83 WTA), care s-a impus la tiebreak cu scorul de 7-4.

Kasatkina a început ezistant setul al doilea, dar și-a revenit imediat și a trimis meciul în decisiv cu cinci gameuri câștigate consecutiv.

Favorită numărul patru la turneul american, rusoaica a controlat și al treilea set, reușind calificarea în semifinale după două ore și 43 de minute.

Pentru parcursul de la WTA Charleston, românca și-a asigurat un cec în valoare de 22.

146 de dolar și 108 puncte în ierarhia mondială.

Classic drop-lob combo from Dasha 💫@DKasatkina | #CharlestonOpen pic.

twitter.

com/i9vVi8t7MYÎn semifinale, Daria Kasatkina va întâlni câștigătoarea dintre Jessica Pegula (5 WTA) și Victoria Azarenka (26 WTA).

Credit One Charleston Open este un turneu din categoria WTA 500 ce se desfășoară în perioada 1-7 aprilie.

Se joacă pe zgură verde și este dotat cu premii totale în valoare de $922,573.