VIDEO SuperLiga: Dinamo, ratează în prelungiri victoria cu Petrolul – „Câinii”, pe loc de retrogradare directă

În ultima partidă a rundei a doua din play-out-ul SuperLigii, Dinamo a remizat dramatic, scor 1-1, în fața celor de la Petrolul Ploiești.

Trupa lui Zeljko Kopic rămâne pe loc de retrogradare ridrectă.

Cu terenul suspendat pentru publicul larg și doar aproximativ 1.

000 de copii în tribunele de pe Arcul de Triumf, Dinamo a scăpat printre degete o victorie vitală în cursa pentru evitarea retrogradării.

Gabriel de Moura a deschis scorul în minutul 39 al partidei, cu un șut din interiorul careului, la o centrare a lui Milanov.

Formația antrenată de Zeljko Kopic a început bine și partea secundă, dar schimbările au echilibrat meciul și i-a adus pe ploieșteni tot mai aproape de poarta lui Golubovic.

Grozav și Diomande au irosit ocazii importante de a egala, iar Petrolul a primit o lovitură de la 11 metri în prelungirile partidei, după o analiză VAR care a durat aproape zece minute.

Gicu Grozav a marcat din penalti în minutul 13 al prelungirilor, salvând un punct important pentru „lupii galbeni”.

Remiza o menține pe Dinamo pe locul 9 din play-out cu 16 puncte, în timp ce Petrolul rămâne pe 11, cu 22 de puncte.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Dinamo și Petrolul Ploiești.

FC Voluntari – FC Hermannstadt 1-0FC Botoșani – Poli Iași 2-1Universitatea Cluj – UTA Arad 0-0U Craiova 1948 – Oțelul Galați 1-2Dinamo București – Petrolul Ploiești 1-11.