Irina Begu, calificare la pas în sferturile WTA Antalya

Irina Begu a obținut calificarea în sferturile turneului Megasaray Hotels Open (Antalya), după ce a învins-o în două seturi pe Tara Wurth, scor 7-5, 6-2.

>> Încă un nume important din tenis spune că Simona Halep nu ar trebui să primească wild carduri Irina Begu a obținut a doua victorie consecutivă de la revenirea în circuitul WTA și s-a calificat astfel în sferturile turneului Megasaray Hotels Open.

Ajunsă pe locul 126 în ierarhia WTA, românca a învins-o în două seturi pe Tara Wurth (493 WTA), în urma unui meci ce a durat o oră și 35 de minute.

În următoarea rundă, Irina o va întâlni pe Polona Hercog (213 WTA).

Pentru calificarea în sferturi, Irina Begu va fi recompensată cu un cec în valoare de €4.

000 și 29 de puncte în clasamentul WTA la simplu.

Jucătoarea noastră nu mai evoluase de la US Open 2023, atunci când a fost învinsă în runda inaugurală de Tamara Korpatsch, scor 3-6, 2-6.

Megasaray Hotels Open din Antalya este turneu de categorie WTA 125 și are premii totale în valoare de 115.