WTA Miami: Campioana de la US Open, eliminată de posibila adversară a Soranei Cîrstea

Caroline Garcia a produs una dintre surprizele optimilor și s-a calificat în sferturi la WTA Miami, după ce a învins-o în trei seturi pe Coco Gauff, scor 6-3, 1-6, 6-2.

>> Simona Halep a revenit în țară – Ce spune despre noul antrenor, participarea la JO și următorul turneu Caroline Garcia a obținut calificarea în sferturile turneului WTA de la Miami.

Jucătoarea clasată pe locul 27 în ierarhia WTA a trecut în trei seturi de Coco Gauff (3 WTA), la capătul unui meci ce a durat o oră și 45 de minute.

Magnifique 🙌@CaroGarcia knocks out world No.

3 Gauff 6-3, 1-6, 6-2 for her best win by ranking since 2022 Cincinnati!#MiamiOpen pic.

com/1vLGZh5xNtÎn sferturi, franțuzoaica va întâlni câștigătoarea dueului dintre Sorana Cîrstea (24 WTA) și Danielle Collins (53 WTA).

Miami Open, turneu din categoria WTA 1000, are loc în perioada 19-31 martie.

Se joacă pe suprafață hard, pe tabloul principal se află 128 de jucătoare, iar premiile acordate au valoare totală de $8,995,555.

Campioana en-titre este Petra Kvitova (este însărcinată și nu va participa la ediția din acest an).