VIDEO Surpriză mare la WTA Miami: Lidera mondială, eliminată în optimi

Mare favorită la câștigarea WTA Miami (turneu de categorie 1000), Iga Swiatek a fost eliminată în optimi, după un meci dominat de Ekaterina Alexandrova (cap de serie 14 în Florida), scor 6-4, 6-2.

A fost de fapt momentul care a decis primul set, unul adjudecat de rusoaică cu 6-4.

Carențele polonezei de la lansare au continuat și în setul al doilea, manșă în care lidera WTA și-a cedat două gameuri de serviciu.

Mai mult decât atât, Iga nu a contat la retur, poloneza nereușind vreun break de-a lungul partidei de marți.

Meciul a durat o oră și 25 de minute.

Rezumatul partidei dintre Iga Swiatek și Ekaterina Alexandrova >> WTA Miami: Campioana de la US Open, eliminată surprinzător în optimi