Sorana Cîrstea, eliminată în optimi la WTA Miami

Sorana Cîrstea s-a oprit în optimi la turneul WTA de la Mami, după ce a pierdut în două seturi duelul cu Danielle Collins, scor 6-3, 6-2.

>> Simona Halep a revenit în țară – Ce spune despre noul antrenor, participarea la JO și următorul turneu Semifinalistă anul trecut la Miami, Sorana nu a avut nicio șansă în fața unei Danielle Collins (53 WTA) în mare formă.

Americanca a controlat disputa și a avut nevoie de o oră și 30 de minute pentru a se califica în faza sferturilor, acolo unde o va întâlni pe Caroline Garcia (27 WTA)Pentru prezența în optimi, Sorana va fi recompensată cu 101.

000 de dolari și 120 de puncte în clasamentul WTA de simplu.

Yulia Putintseva – Anhelina Kalinina (32) 6-4, 7-6(5)Maria Sakkari (8) – Anna Kalinskaya (22) Neprezentare KalinskayaMadison Keys (17) – Elena Rybakina (4) 3-6, 5-7Victoria Azarenka (27) – Katie Boulter (24) 7-5, 6-1Coco Gauff (3) – Caroline Garcia (23) 3-6, 6-1, 2-6Sorana Cîrstea (19) – Danielle Collins 3-6, 2-6Iga Swiatek (1) – Ekaterina Alexandrova (14)Emma Navarro (20) – Jessica Pegula (5)Setul II:2-6: Collins încheie excelent partida, își face serviciul și obține calificarea în sferturile turneului de la Miami, după ce a fructificat a șasea minge de meci.

1-5: Americanca își face serviciul fără probleme și va servi pentru calificarea în sferturi.

1-4: Încă un break făcut de Danielle Collins, care controlează disputa.

1-2: Adversara Soranei face break și trece la conducerea setului secund.

1-1: Collins egalează după cel mai lung game de până acum.

Americanca a salvat două mingi de break.

1-0: Sorana începe bine setul al doilea și își face serviciul.