România U17 a ratat prezența la Euro 2024

Naţionala U17 de fotbal a României a remizat, marţi, scor 1-1, cu echipa similară a Suediei, în grupa 2 a Turului de Elită.

În urma acestui rezultat, formația antrenată de Nicolae Roșca a ratat calificarea la Euro 2024.

După o înfrângere cu Ţara Galilor şi remiza înregistrată contra Bulgariei, România a remizat şi contra Suediei, scor 1-1, în ultimul meci de la Turul de Elită pentru Campionatul European.

Tricolorii au fost conduşi pe final, după ce Bozicevic a deschis scorul în minutul 85, dar au restabilit egalitatea prin reuşita lui Petculescu, care a înscris în ultimul minut de joc regulamentar cu un şut plasat din apropierea punctului de la 11 metri.

În celălalt meci din grupă, Ţara Galilor a învins Bulgaria cu 2-1.

România ratează astfel calificarea la turneul final care va avea loc vara aceasta în Cipru, terminând grupa pe locul al treilea.

Selecţioner: Roger Franzen.

Grupa 2, clasament1 Suedia U17 7 puncte2 Țara Galilor U17 6 3 România U17 24 Bulgaria U17 1.