VIDEO Lidera mondială, victorie cu mari emoții la WTA Miami – Tabloul complet al optimilor

Linda Noskova furnizase surpriza începutului de an eliminând-o pe Iga Swiatek în turul trei de la Australian Open 2024, iar tânăra jucătoare din Cehia i-a pus din nou mari probleme liderei clasamentului mondial în a treia rundă a turneului WTA 1.

000 de la Miami.

>> Sorana Cîrstea joacă luni în optimi la WTA Miami: Ora de start și cine transmite la tv meciulSportiva din Polonia s-a impus după două ore și 33 de minute de joc, scor (7)6-7, 6-4, 6-4.

Swiatek a început aproape perfect meciul și a condus cu 2-0 și 40-15, dar a urmat o serie de șapte puncte câștigate la rând de Noskova (31 WTA), care a reușit să egaleze la 2.

Iga a bifat un nou break și părea că s-a desprins decisiv (5-2), însă Linda nu a renunțat nici de această dată la luptă și a împins manșa inaugurală în tiebreak, a salvat o minge de set la 6-5 pentru poloneză și s-a impus cu 9-7.

Cehoaica de 19 ani părea că va reveni și în setul secund, deși Swiatek a condus cu 5-1, dar a recuperat un singur break și a cedat cu 6-4.

În fine, Iga a obținut victoria reușind singurul break din setul decisiv în cel de-al cincilea game.

>> Sorana Cîrstea va fi antrenată de un campion de Grand SlamDe știut:Sorana Cîrstea (19) – Daria Kasatkina (10) 7-5, 6-2Emma Navarro (20) – Jasmine Paolini (12) 6-2, 3-6, 6-0Coco Gauff (3) – Oceane Dodin 6-4, 6-0Ekaterina Alexandrova (14) – Anastasia Pavlyuchenkova (21) 6-4, 3-6, 6-3Jessica Pegula (5) – Leylah Fernandez (31) 7-5, 6-4Caroline Garcia (23) – Naomi Osaka 7-6(4), 7-5Danielle Collins – Elina Avanesyan 6-1, 6-2Iga Swiatek (1) – Linda Noskova (7)6-7, 6-4, 6-4.

>> Adversara Soranei Cîrstea din optimile WTA Miami – Finalistă de Grand Slam Iga Swiatek (1) – Ekaterina Alexandrova (14)Emma Navarro (20) – Jessica Pegula (5)Coco Gauff (3) – Caroline Garcia (23)Sorana Cîrstea (19) – Danielle CollinsMaria Sakkari (8) – Anna Kalinskaya (22)Madison Keys (17) – Elena Rybakina (4)Victoria Azarenka (27) – Katie Boulter (24)Yulia Putintseva – Anhelina Kalinina (32).

Miami Open, turneu din categoria WTA 1000, are loc în perioada 19-31 martie.

Se joacă pe suprafață hard, pe tabloul principal se află 128 de jucătoare, iar premiile acordate au valoare totală de $8,995,555.

Campioana en-titre este Petra Kvitova (este însărcinată și nu va participa la ediția din acest an).