WTA Miami: Sorana Cîrstea, calificare la pas în turul al treilea – Va întâlni o adversară de top

Sorana Cîrstea a reușit o calificare facilă în turul al treilea al turneului „WTA 1000” de la Miami.

Într-o partidă începută vineri și întreruptă de ploaie, românca a trecut de Sloane Stephens cu scorul de 6-2, 6-1.

>> Sorana Cîrstea joacă duminică în turul trei la WTA Miami: Ora de start și cine transmite la tv meciul >> Trei favoriți americani, eliminați în turul al doilea la ATP MiamiÎntrerupt vineri după doar 22 de minute, la scorul de 5-2 pentru Sorana Cîrstea în primul set, duelul cu americanca Sloane Stephens s-a reluat cu mare întârziere sâmbătă.

Cap de serie numărul 19 la Miami, românca a avut devoie de două minute pentru a-și adjudeca primul set.

Setul al doilea a fost la discreția Soranei, care a controlat jocul în fața fostei câștigătoare de Grand Slam, a condus cu 5-0 după două breakuri și în ciuda relxării din final, a încheiat repede conturile.

Partida a durat în total doar 52 de minute.

În turul al treilea, Sorana Cîrstea o va întâlni pe rusoaica Daria Kasatkina, favorita numărul 10 a competiției, care a trecut cu scorul de 6-0, 1-0 de americanca Claire Liu, care a fost nevoită să abandoneze.

Miami Open, turneu din categoria WTA 1000, are loc în perioada 19-31 martie.

Se joacă pe suprafață hard, pe tabloul principal se află 128 de jucătoare, iar premiile acordate au valoare totală de $8,995,555.

Campioana en-titre este Petra Kvitova (este însărcinată și nu va participa la ediția din acest an).