Trei favoriți americani, eliminați în turul al doilea la ATP Miami

Zi nefastă pentru jucătorii mai bine cotați la turneul „ATP 1000” de la Miami.

Partidele începute vineri și întrerupte de ploaie s-au reluat cu întârziere mare sâmbătă, tot din cauza condițiilor meteo.

>> WTA Miami: Sorana Cîrstea, calificare la pas în turul al treilea – Va întâlni o adversară de topCap de serie numărul 12 la Miami, Taylor Fritz a cedat în două seturi în fața brazilianului Thiago Seyboth Wild (76 ATP), scor 6-3, 6-4, după doar o oră și 11 minute de joc.

Australianul Christopher O’Connell a avut nevoie de aproape două ore și de un tiebreak pentru accederea în turul al treilea.

Aflat pe locul 66 al ierarhiei mondiale, O’Connell l-a învins în două seturi pe Frances Tiafoe (22 ATP), scor 7-5, 7-6(5).

Cu adevărat ghinionist a fost Tommy Paul, care a fost nevoit să se retragă din cauza unei accidentări.

Favoritul numărul 13 câștigase primul set, scor 6-4, în fața conaționalului său Martin Damm.

În setul al doilea, la scoruld e 2-1 pentru Damm, Paul a simțit dureri și a fost nevoit să declare forfait după o oră și zece minute.

Wishing Tommy a speedy recovery 🙏@Martin__Damm is moving on after Paul is forced to retire due to injury at 4-6 2-1.

@MiamiOpen | #MiamiOpen pic.

twitter.

com/dJgygQfuFcUpset brewing.

.

.

🫖@chrisoconnelll comes from a break down to wrestle the opening set away from home hope Tiafoe, 7-5.

twitter.

com/DZy1fvH9M5>> Prima mare surpriză la ATP Miami – Al cincilea favorit, eliminat de locul 60 mondialMiami Open, turneu din categoria ATP 1000, are loc în perioada 19-31 martie.

Se joacă pe suprafață hard, iar premiile acordate au valoare totală de $8,995,555.

Campioanul en-titre este rusul Daniil Medvedev.