EURO 2024, baraj: Revenire spectaculoasă reușită de naționala favorită să ajungă în grupa României (Rezultate)

Ucraina și Islanda se vor lupta pentru un loc în grupa României de la EURO 2024, după ce au învins Bosnia-Herțegovina (2-1) și Israel (4-1).

>> Edi Iordănescu, verdict în cazul lui Alexandru Mitriță – Ce spune selecționerului despre neconvocarea acestuia Bosnia-Herțegovina a fost aproape să producă una dintre surprizele serii în semifinalele barajului de calificare la Campionatul European din Germania.

Într-un duel contra Ucrainei, care are cel mai valoros lot de pe această rută, Bosnia-Herțegovina a condus până în minutul 85, după autogolul lui Matviienko (min 57).

Din păcate pentru aceștia, Yaremchuk a egalat în minutul 85 și tot el a pasat decisiv la golul înscris de Dovbyk (min 87).

La Budapesta, naționala Israelului a fost învinsă categoric de Islanda.

Cu toate că Zahavi a deschis scorul din lovitură de la 11 metri (min 31), Gudmundsson (min 39) și Traustason (min 42) au întors rezultatul până la pauză.

În a doua repriză, Revivo și-a lăsat echipa în inferioritate numerică, iar același Zahavi a ratat un penalty în minutul 80.

Trei minute mai târziu, Gudmundsson a majorat avantajul oaspeților, iar tot el a stabilit scorul final în minutul 87.

Georgia- Luxemburg 2-0Bosnia-Herțegovina – Ucraina 1-2Grecia- Kazahstan 5-0Israel – Islanda 1-4Polonia – Estonia 5-1Țara Galilor- Finlanda 4-1Țara Galilor – Polonia Ucraina – Islanda Georgia- GreciaMeciurile României la Euro 2024 România vs Play-off B (17 iunie, Munchen, ora 16:00) Belgia vs România (22 iunie, Koln, ora 22:00) Slovacia vs România (26 iunie, Frankfurt, ora 19:00)>> Orașele unde va juca România la turneul final al Euro 2024 din GermaniaGrupa A: Germania, Ungaria, Scoția, ElvețiaGrupa B: Spania, Albania, Croația, ItaliaGrupa C: Anglia, Danemarca, Slovenia, SerbiaGrupa D: Franța, Austria, Olanda, Play-off A (Țara Galilor vs Finlanda / Polonia vs Estonia)Grupa E: Belgia, România, Slovacia, Play-off B (Bosnia vs Ucraina / Israel vs Islanda)Grupa F: Portugalia, Turcia, Cehia, Play-off C (Georgia vs Luxemburg / Grecia vs Kazahstan)>> Selecționerul României, optimist după tragerea la sorți a Euro 2024: „Să trecem de această grupă”>> Regretul căpitanului României după tragerea la sorți a grupelor Euro 2024 >> Cât vor costa biletele la Euro 2024 și când vor fi puse în vânzare>> Euro 2024: România, cea mai mică valoare de piață dintre echipele calificate – Întrecută și de Albania >> Edi Iordănescu vorbește despre singurul merit al selecționerului după calificarea României la Euro 2024>> Banii pe care România îi poate câștiga la EURO 2024 – Premiile oferite de UEFA