Europa League: Bayer Leverkusen rămâne neînvinsă – Revenire incredibilă în prelungiri (Rezultatele zilei)

Bayer Leverkusen a ajuns la 37 de meciuri consecutive fără înfrângere în acest sezon, liderul din Bundesliga obținând dramatic calificarea în sferturile Europa League, după ce a revenit de la 0-2 în manșa retur a „dublei” cu Qarabag și s-a impus cu 3-2 (5-4 la general).

>> Conference League: Răzvan Lucescu, în sferturi – Victorie zdrobitoare cu Dinamo Zagreb, după 0-2 în turPe BayArena s-a repetat scenariul de la Baku, când Qarabag a condus cu 2-0 și a fost aproape de a opri seria incredibilă a echipei lui Xabi Alonso (Leverkusen a egalat până la urmă, scor 2-2).

Oaspeții au deschis scorul prin Zoubir (’58) și, după eliminarea lui Cafarqliyev (’62), au mai punctat o dată prin Juninho (’67).

Bayer a demonstrat din nou un spirit incredibil de luptă, a redus din diferență prin Frimpong (’72), iar apoi Schick a marcat de două ori în prelungiri (’90+3 și ’90+7).

𝗙𝗢𝗢𝗧𝗕𝗔𝗟𝗟 𝗥𝗨𝗟𝗘 #𝟭: LEVERKUSEN DO 𝑵𝑶𝑻 LOSE 😱 pic.

com/qrPj7xWDHRGlasgow Rangers – Benfica Lisabona 0-1 (2-3 la general)Slavia Praga – AC Milan 1-3 (3-7)Villarreal – Olympique Marseille 3-1 (3-5)West Ham – Freiburg 5-0 (5-1)Atalanta – Sporting Lisabona 2-1 (3-2)Brighton – AS Roma 1-0 (1-4)Bayer Leverkusen – Qarabag 3-2 (5-4)Liverpool – Sparta Praga 6-1 (11-2).

De știut:Sferturi: 11 și 18 aprilie 2024Semifinale: 2 și 9 mai 2024Finala: 22 mai 2024, pe Aviva Stadium din Dublin (Irlanda).