Champions League: Dortmund, în sferturi – Atletico revine și elimină pe Inter la loviturile de departajare

Borussia Dortmund s-a calificat în sferturile de finală ale Champions League, după ce a trecut de PSV Eindhoven (2-0, după 1-1 în tur).

Tot miercuri, Atletico Madrid a revenit de la 0-2 la general în „dubla” cu Inter Milano și s-a impus la loviturile de departajare.

Borussia a dat lovitura prin Jadon Sancho (‘3), iar apoi a avut emoții până la finalul partidei.

Gruparea din Dortmund a mai înscris o dată prin Fullkrug (’77), dar reușita a fost anulată pentru ofsaid.

Formația olandeză a fost foarte aproape de egalare, dar Luuk de Jong (’90+4) a ratat o ocazie uriașă și scorul final a fost stabilit de Marco Reus (’90+5), care a profitat de alunecarea lui Teze.

Sancho and Reus seal Dortmund’s quarter-final place 🖤💛#UCL pic.

com/oV6UtZ6L9yCâștigătoare în tur cu 1-0, Inter a deschis scorul și pe terenul lui Atletico Madrid, prin Dimarco (’33), și părea aproape de calificare.

Trupa lui Diego Simeone n-a renunțat la luptă, a punctat prin Griezmann (’35) și a egalat situația la general prin Depay (’87).

Cele două echipe nu au marcat în prelungiri, iar câștigătoarea a fost decisă la loviturile de departajare, scor 3-2 pentru formația din Spania.

Atletico a marcat prin Depay, Riquelme, Coreea (Saul a ratat), iar Inter a înscris prin Calhanoglu și Acerbi (Sanchez, Klaassen și Lautaro Martinez au ratat).

Horațiu Moldovan a fost rezervă la Atletico, iar titularul Oblak a apărat două penaltiuri.

Oblak the hero for Atleti ❤️🤍#UCL pic.

com/CTCDiukYJzBayern Munchen – Lazio 3-0 (în tur 0-1)Real Sociedad – PSG 1-2 (în tur 0-2)Manchester City – FC Copenhaga 3-1 (în tur 3-1)Real Madrid – RB Leipzig 1-1 (în tur 1-0)FC Barcelona – Napoli 3-1 (în tur 1-1)Arsenal Londra – FC Porto 2-0 (în tur 0-1)Atletico Madrid – Inter Milano 2-1 (în tur 0-1) – se actualizeazăBorussia Dortmund – PSV Eindhoven 2-0 (în tur 1-1).

Turul: 9/10 aprilie 2024Returul: 16/17 aprilie 2024Turul: 30 aprilie/1 mai 2024 și 7/8 mai 20241 iunie 2024, pe Stadionul Wembley din Londra.