VIDEO Indian Wells: Novak Djokovic, calificare cu ceva emoții – Set pierdut cu locul 69 mondial

Novak Djokovic a avut parte de un meci tare la debutul la Indian Wells 2024, liderul ATP cedând un set împotriva australianului Aleksandar Vukic, ocupant al locului 69 mondial.

Precum a arătat și la alte competiții, Djokerul se încălzește mai greu după o pauză mai mare de turnee (ultima partidă jucată a fost la Australian Open, semifinala cedată cu Jannik Sinner), iar acest lucru s-a văzut și împotriva lui Vukic.

După un prim set câștigat de Nole cu 6-2, a urmat o a doua manșă în care sârbul a avut un nivel mai scăzut, iar Aleksandar a simțit acest lucru și a profitat.

Cu forehand exploziv, Vukic a triumfat în setul al doilea, scor 7-5, iar partida urma să aibă parte de un decisiv.

Simțind pericolul, Djokovic a apăsat din nou accelerația, iar variația produsă în setul trei i-a dat bătăi de cap australianului.

Nole a evitat o surpriză neplăcută și a închis meciul de la retur (așa cum îi place în atâtea cazuri), scor 6-3.

Partida a durat două ore și 11 minute și a reprezentat un test bun pentru cel care-și propune câștigarea celui de-al șaselea titlu în deșertul californian.

De știut:Rezumatul partiei dintre Djokovic și Vukic: Nailed it 🔥Aleksandar Vukic takes world No.

1 Djokovic to a deciding set in the second round, clinching the second set 7-5.

@BNPPARIBASOPEN | #TennisParadise pic.

com/qw9Gjx3ymqNovak Djokovic, 5 yıl sonra ilk kez katıldığı Indian Wells’te Aleksandar Vukic’i 6-2, 5-7, 6-3 yenerek 3.