MotoGP: Campionul en-titre, victorie în prima cursă a sezonului în Qatar

Italianul Francesco Bagnaia (Ducati), câştigătorul titlului mondial în ultimele două sezoane, a terminat pe prima poziție în Marele Premiu al Qatarului, prima etapă a noului sezon de MotoGP.

În urma italianului, podiumul a fost completat de Brad Binder (KMT) și Jorge Martin (Prima Pramac Racing).

Cursa sprint de sâmbătă a fost câștigată de Jorge Martin, urmat de Brad Binder și de Aleix Espargaro (Aprilia Racing).

Bagnaia a terminat abia al patrulea.

An IMPECCABLE performance from the get-go! 👌@PeccoBagnaia wins under the Lusail floodlights! 🏆#QatarGP 🇶🇦 pic.

com/PUX0aTLUAUUrmătoarea etapă din calendarul MotoGP 2024 va fi Marele Premiu al Portugaliei, de pe circuitul de la Algrave, în data de 24 martie.

We are so back 😎#QatarGP 🇶🇦 pic.

com/z609SKgCoy💪 @PeccoBagnaia has started his title defense in the best possible way!There are still 20 rounds left so the fun has only just started.