Europa League: Liverpool obține victoria zilei – Rezultatele serii

Liverpool este cu un pas în sferturile UEFA Europa League, după ce s-a impus categoric în prima manșă a optimilor cu Sparta Praga, scor 5-1.

Formația antrenată de Jurgen Klopp a defilat în prima manșă a optimilor UEFA Europa League „Cormoranii” s-au impus categoric pe terenul celor de la Sparta Praga, la capătul unui meci dominat de oaspeți.

Alexis Mac Allister a deschis scorul după doar 6 minute pentru Liverpool, în timp ce Darwin Nunez a punctat d două ori până la pauză (min 25 și min 45+3).

În a doua repriză, Bradley și-a înscris în proprie poartă (min 46), însă oaspeții au reușit să mai marcheze de două ori, prin Luis Diaz (min 53) și Dominik Szoboszlai (min 90+4).

AS Roma – Brighton 4-0Qarabag – Bayer Leverkusen 2-2Sparta Praga – FC Liverpool 1-5AC Milan – Slavia Praga 4-2Benfica Lisabona – Glasgow Rangers 2-2Freiburg – West Ham United 1-0Marseille – Villarreal 4-0