Champions League: Manchester City vs Copenhaga – O simplă formalitate

Manchester City – Copenhaga, meci contând pentru manşa a doua a optimilor de finală din Liga Campionilor, este programat, miercuri, 6 martie, de la ora 22:00, pe Etihad Stadium, şi va fi transmis în direct de Digi Sport 2, Orange Sport 3 şi Prima Sport 2.

Manchester City este ca şi calificată în sferturile de finală din Champions League, în condiţiile în care s-a impus în prima manşă, chiar la Copenhaga, cu 3-1 (De Bruyne 10, Bernardo Silva 45, Foden 90+2 / Mattsson 34), astfel că singura necunoscută poate fi doar scorul confruntării de pe Etihad Stadium.

Manchester City a debutat în competiţie direct în faza grupelor, reuşind să câştige Grupa G cu şase victorii din tot atâtea meciuri, 3-1 (a) şi 3-2 (d) cu Crvena Zvezda, 3-1 (d) şi 3-2 (a) cu Leipzig, 3-1 (d) şi 3-0 (a) cu Young Boys.

Manchester City are cel mai bun atac din această ediţie a Ligii Campionilor, marcând câte trei goluri în fiecare dintre cele şapte meciuri disputate până acum, ”dublele” cu Crvena Zvezda, Young Boys şi Leipzig din grupe, dar şi în meciul cu Copenhaga, din tur.

În Premier League, echipa lui Pep Guardiola este pe locul 2 după 27 de etape, cu 62 de puncte, la unul singur în spatele liderului Liverpool, şi vine după o victorie în derby-ul oraşului, obţinută în campionat, scor 3-1 pe teren propriu cu Manchester United.

Manchester City a câştigat o singură dată Liga Campionilor, chiar în ediţia precedentă, 2022-2023, scor 1-0 după o finală cu Inter, şi a mai ajuns încă o dată în ultimul act al competiţiei, în sezonul 2020-2021, scor 0-1 cu Chelsea.

Copenhaga a început actuala ediţie din Champions League în turul al doilea preliminar, în care a trecut de Breidablik (Islanda), 2-0 (d) şi 6-3 (a), apoi a eliminat-o pe Sparta Praga (Cehia) în turul al treilea preliminar, 0-0 (a) şi 3-3 după prelungiri (1-1 după 90 de minute) şi 4-2 la penalty-uri (d), pentru ca în play-off să se impună în faţa lui Rakow Czestochowa (Polonia), 1-0 (d) şi 1-1 (a).

În Grupa A, campioana din Danemarca a terminat pe locul 2, cu opt puncte, după 2-2 (d) şi 1-0 (a) cu Galatasaray, 1-2 (a) şi 0-0 (d) cu Bayern Munchen, 0-1 (d) şi 4-3 (a) cu Manchester United.

În Superligaen, echipa antrenată de Jacob Neestrup este pe locul 3 după 20 etape, cu 39 de puncte, la trei distanţă de liderul Midtjylland, pe terenul căruia a pierdut ultima partidă oficială, disputată în campionat, scor 0-2.

Cea mai mare perfomanţă a celor de la Copenhaga în Liga Campionilor este accederea în optimile de finală, în ediţiile 2010-2011 (când a fost eliminată de Chelsea) şi 2023-2024 (actualul sezon).

În afara meciurlui din tur, cele două echipe s-au confruntat ultima oară în ediţia 2022-2023 din Champions League, în faza grupelor, când Manchester City s-a impus pe teren propriu cu 5-0, pentru ca la Copenhaga să se consemneze un rezultat de egalitate, 0-0.

Superbet oferă cota 1,50 pentru pronosticul Pauză/Final 1/1: gazdele să conducă la pauză şi să se impună la final, în timpul regulamentar de 90 de minute, în meciul Manchester City – Copenhaga.