Serie A: Inter Milano, a noua victorie consecutivă – 15 puncte față de locul al doilea

Inter Milano a învins luni fosta echipă a lui Radu Drăgușin, Geno, scor 2-1, în runda cu numărul 27 a campionatului Italiei.

Nerazzurri s-au distanțat la 15 puncte de locul secund, ocupat de Juventus.

Internazzionale Milano pare de neoprit din drumul spre titlul cu numărul 19.

Formația antrenată de Simone Inzaghi a profitat de pasul greșit al lui Juventus și s-a distanțat la 15 puncte în fruntea clasamentului, după ce a reușit a noua victorie consecutivă.

Soarta partidei a fost rezolvată încă din prima repriză, când Asllani (min 30) și Alexis Sanchez (min 38) din lovitură de la 11 metri au adus liniștea în tabăra Interului.

Genoa a redus din diferență în minutul 54 prin Vasquez, dar până la final scorul nu s-a mai modificat.

Lazio – AC Milan 0-1 Udinese – Salernitana 1-1 Monza – AS Roma 1-4 Torino – Fiorentina 0-0 Verona – Sassuolo 1-0 Empoli – Cagliari 0-1 Frosinone – Lecce 1-1 Atalanta – Bologna 1-2 Napoli – Juventus 2-1 Inter – Genoa 2-1 1.