VIDEO Finalistă surprinzătoare în Cupa Spaniei – Victorie la loviturile de departajare

Mallorca s-a calificat dramatic în finala Cupei Spaniei, după ce trecut de Real Sociedad, scor 5-4 la loviturile de departajare.

Cele două echipe au terminat la egalitate în tur (0-0), iar în retur a fost 1-1 după 120 de minute.

Sociedad a ratat un penalty prin Brais Mendez (’45+1), iar Mallorca a deschis scorul prin Giovanni Gonzalez (’50).

Mikel Oyarzabal a fost înger și demon pentru Real Sociedad: a egalat în minutul 71, dar apoi a fost singurul care a ratat la penaltiuri, chiar prima lovitură.

Sociedad a punctat Turrientes, Olasagasti, Zubimendi și Becker, în timp ce pentru Mallorca au marcat Muriqi, Morlanes, Mascarell, Radonjic şi Darder.

De știut:Rezumatul partidei dintre Real Sociedad și Mallorca: