Handbal (f): România a reușit a treia victorie în preliminariile CE 2024

Echipa națională de handbal feminin a României a obținut miercuri cea de-a treia victorie în grupa de calificare pentru Campionatul European din 2024, scor 26-24 cu Croația.

>> Naționala de handbal feminin a României are un nou căpitan după retragerea Cristinei NeaguDupă succesele categorice cu Bosnia Herțegovina și Grecia, tricolorele s-au impus și în fața Croației, într-o partidă disputată la Teraplast Arena din Bistrița.

Elevele lui Florentin Pera au reușit o primă repriză bună, iar la pauză conduceau la o diferență de două goluri (13-11).

În partea secundă croatele au fost mai agresive, dar tricolorele au reușit victoria în fața principalei contracandidate la primul loc al grupei.

Pivotul Rapidului, Lorena Ostase, a fost într-o formă de zile mari, reușind opt goluri.

În următoarea partidă, România va întâlni Croația în deplasare, duminică 3 martie de la ora 18:00.

1.

România – 6 puncte (107:62) 2.

Croația – 4 p (87:65) 3.

Grecia – 0 p (42:64) 4.

Bosnia Herțegovina – 0 p (35:80) Primele două clasate în fiecare grupă se califică direct la CE 2024.