VIDEO SuperLiga: FCSB, victorie la limită cu ultima clasată – Duel spectaculos cu trei eliminări

FCSB s-a detașat la zece puncte de principalele urmăritoare, după victoria de pe teren propriu în fața celor de la FC Botoșani, scor 3-2, în runda a XXVII-a a SuperLigii.

Meciul nu a fost însă lipsit de incidente.

Liderul SuperLigii a avut un meci mult mai greu decât se aștepta în fața „lanternei roșii” FC Botoșani.

Florinel Coman a deschis scorul după doar șase minute, după o pătrundere excelentă în care l-a depășit în viteză pe fundașul Dimitrov.

Vicecampioana a rămas în inferioritate numerică în minutul 18, Nana Antwi văzând cartonașul roșu după un fault în poziție de ultim apărător.

Scorul a rămas neschimbat până la pauză, deși bucureștenii au lovit de două ori bara prin Coman și Octavian Popescu.

Chiar în startul reprizei secunde, Francesco Margiotta a restabilit egalitatea cu un șut din apropiere, după o respingere a lui Târnovanu.

În minutul 56, egalitatea numerică s-a restabilit, Kaprof primind și el al doilea cartonaș galben, după un fault din spate la Coman.

FCSB a presat, iar Joskym Dawa a dus scorul la 2-1 în minutul 71, din centrarea lui Băluță.

Cinci minute mai târziu, Florinel Coman a reușit dubla la capătul unui contraatac purtat de Octavian Popescu.

A venit minutul 86, iar formația antrenată de Elias Charalambous a rămas din nou în inferioritate, căpitanul Darius Olaru primind roșu după o intrare dură.

S-a marcat din nou în prelungirile partidei, când Reagy Ofosu a redus din diferență cu un șut deviat din interiorul careului.

Aici poți vedea rezumatul partidei dintre FCSB și FC Botoșani.

FC Hermannstadt – U Craiova 1948 1-0CFR Cluj – Dinamo 4-0UTA – Petrolul Ploiești 1-0Farul – Oțelul Galați 1-1Poli Iași – Rapid 3-1Sepsi – Universitatea Cluj 0-0FCSB – FC Botoșani 3-2Universitatea Craiova – FC Voluntari / luni 20:001.