„U” Cluj-Sepsi, remiză albă în meciul de la Sfântu Gheorghe

„U” Cluj a jucat duminică contra echipei Sepsi OSK în etapa cu 27 din Superligă.

Un singur punct îi desparte pe clujeni de Sepsi în clasament.

„U” are 8 victorii, 10 remize și 8 înfrângeri, pentru un total de 34 de puncte și 33-38 golaveraj.

De partea cealaltă, alb-roșii au 9 victorii, 6 egaluri și 11 înfrângeri, pentru un total de 33 de puncte și 35-32 golaveraj, aflându-se pe poziția a 10-a.

Dan Nistor (10 goluri, 8 pase decisive) și Daniel Popa (7 goluri, 4 pase decisive) sunt principalii realizatori din tabăra Universității.

Marius Ștefănescu iese în evidență de la Sepsi cu 9 goluri și 2 assist-uri, iar la o distanță considerabilă se află Sherif Kallaku, Isnik Alimi, respectiv Pavol Safranko, toți cu câte 4 reușite.

Sepsi OSK a avut o primă ocazie să deschidă scorul în minutul 22.

Gazdele au centrat în careu în urma unei lovituri libere, dar portarul Gorcea a fost atent și a reținut foarte bine mingea.

În minutul 36 a apărut și o primă fază și pentru „U” Cluj! Bic a centrat mingea în careu, dar portarul Moldovan a fost atent și a prins fără probleme.

În ciuda șanselor la gol din partea ambelor echipe, scorul la pauză s-a încheiat 0-0.

Gazdele au fost aproape de a deschide scorul în minutul 50, dar portarul Gorcea a fost la post.

În prelungiri, „U” Cluj a avut o șansă de a obține toate cele 3 puncte, dar Popa, scăpat singur cu portarul de la 30 de metri, a trimis în goalkeeper-ul advers, iar jocul de la Sfântu Gheorghe s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.