Premier League: Victorii pentru Arsenal și Manchester City – Rezultatele zilei

Lupta la titlu din Premier League s-a strâns după victoriile lui Manchester City și Arsenal de sâmbătă, în runda cu numărul 26.

Primele trei clasate sunt despărțite de doar două puncte.

Arsenal Londra a reușit o victorie categorică pe teren propriu în fața lui Newcastle, scor 4-1.

La pauză, formația antrenată de Mikel Arteta conducea deja cu 2-0, după autogolul lui Botman și reușita lui Havertz.

În partea secundă, în doar patru minute Saka și Kiwior au mărit diferența pe tabelă în favoarea „tunarilor”.

Revenit după o accidentare care l-a ținut departe de teren timp două luni și jumătate, Joe Willock a marcat golul de onoare al oaspeților în minutul 84.

Și Manchester City a adunat încă trei puncte în lupta la titlu, după victoria cu 1-0 obținută în deplasarea de la Bournemouth.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Phil Foden în minutul 24.

După 26 de etape, Liverool conduce ierarhia în Premier League cu 60 de puncte, urmată de City cu 59 și Arsenal cu 58.

Aston Villa – Nottingham 4-2 Brighton – Everton 1-1 Crystal Palace – Burnley 3-0 Manchester United – Fulham 1-2 Bournemouth – Manchester City 0-1 Arsenal – Newcastle 4-1 1.