VIDEO SuperLiga: Rapid, oprită la Iași din drumul spre titlu – Prima înfrângere din acest an

După cinci victorii consecutive, Rapid a pierdut prima partidă din acest an în deplasarea de la Poli Iași, scor 3-1 pentru gazde și ratează revenirea pe poziția secundă a clasamentului SuperLigii.

În căutarea celei de-a șasea victorii consecutive, giuleștenii au fost opriți de echipa lui Leo Grozavu.

Prima repriză a adus mai multe situații importante pentru Rapid, ratate pe rând de Krasniqi sau Burmaz.

Startul părții a doua a adus și deschiderea scorului pentru formația antrenată de Cristiano Bergodi.

O pasă în adâncime a lui Papeau l-a găsit pe Burmaz, care a ratat însă preluarea, mingea a ajuns la Ermal Krasniqi, iar vârful kosovar a marcat cu un șut plasat.

Doar trei minute mai târziu, Săpunaru a gafat la o minge simplă în poziție de ultim apărător, iar Adel Bettaieb a reușit o egalare nesperată.

Introdus pe teren pe final după o accidentare care l-a ținut departe de gazon timp de două luni, Alin Roman a marcat în minutul 88 cu o execuție superbă din interiorul careului.

Moldovenii s-au descătușat, iar în minutele de prelungiri Shayon Harrison a înscris și el cu un șut din interiorul careului.

Dacă Poli Iași acumulează 30 de puncte, cu opt mai mult decât prima poziție de retrogradare, Rapid rămâne cu 48 de puncte pe locul al treilea al clasamentului.

Click pe numele jucătorilor pentru a vedea golurile.

FC Hermannstadt – U Craiova 1948 1-0CFR Cluj – Dinamo 4-0UTA – Petrolul Ploiești 1-0Farul – Oțelul Galați 1-1Poli Iași – Rapid 3-1Sepsi – Universitatea Cluj / duminică 14:00 FCSB – FC Botoșani / duminică 20:00 Universitatea Craiova – FC Voluntari / luni 20:00 1.