Ligue 1: Ladislau Boloni și Metz, tot mai aproape de retrogradare după încă o înfrângere

Formația antrenată de Ladislau Boloni, Metz, a suferit o nouă înfrângere în derbiul suferinței, scor 2-1 pentru Lyon, în etapa cu numărul 23 din Ligue 1.

Amenințat cu demiterea după rezultatele slabe, Ladislau Boloni a pierdut încă o partidă pe banca celor de la Metz.

În duelul de pe teren propriu cu Lyon, o altă echipă cu rezultate modeste în acest sezon, Metz a deschis scorul după doar 13 minute prin Mikautadze.

Oaspeții au reușit însă egalarea în prelungirile primei reprize prin Lacazette, iar Benrahma a semnat golul victoriei în minutul 60.

În ultimele zece partide din Ligue 1, Metz are nouă înfrângeri și o singură remiză, în timp ce ultima victorie datează din luna noiembrie.

Echipa fostului selecționer al României ocupă penultimul loc în clasament, la cinci puncte de poziția care asigură barajul de menținere, dar poate fi depășită în cazul unei victorii a celor de la Clermont.