VIDEO SuperLiga: CFR Cluj o spulberă pe Dinamo și revine pe poziția secundă a clasamentului

CFR Cluj a avut nevoie de doar 30 de minute pentru a decide soarta partidei cu Dinamo, încheiată cu scorul de 4-0, în etapa a 27-a a SuperLigii.

Ardelenii au revenit temporar pe poziția a doua a clasamentului.

Cu căpitanul Mario Camora revenit după accidentare și cu Ciprian Deac la meciul 400 în SuperLigă, CFR Cluj a ratat mai multe ocazii importante în prima repriză, dar Dinamo a reacționat bine și putea intra în avantaj la cabine.

Scorul a fost deschis în minutul 52, când la un avantaj lăsat de arbitru pentru clujeni, Daniel Birligea a primit o pasă excelentă de la Tachtsidis și l-a învins pe Golubovic cu un șut din interiorul careului.

S-a făcut 2-0 în minutul 68, când Karlo Muhar a marcat cu o lovitură de cap, după cornerul executat de Deac.

CFR nu s-a oprit, iar în minutul 79 Philip Otele a marcat cu latul din centrarea lui Michael.

Doar trei minute mai târziu, Otele a reușit dubla cu un șut de la marginea careului de 16 metri.

Rezultatul o duce pe CFR Cluj pe poziția secundă a clasamentului, la egalitate de puncte cu Rapid, în timp ce Dinamo rămâne penultima în SuperLigă.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre CFR Cluj și Dinamo.

FC Hermannstadt – U Craiova 1948 1-0CFR Cluj – Dinamo 4-0UTA – Petrolul Ploiești / sâmbătă 14:00 Farul – Oțelul Galați / sâmbătă 17:00 Poli Iași – Rapid / sâmbătă 20:00 Sepsi – Universitatea Cluj / duminică 14:00 FCSB – FC Botoșani / duminică 20:00 Universitatea Craiova – FC Voluntari / luni 20:00 1.