LiveBLOG Sorana Cîrstea – Marketa Vondrousova, în sferturi la WTA Dubai / Românca, aproape de eliminare

Sorana Cîrstea și Marketa Vondrousova se duelează joi în sferturile turneului „WTA 1000” de la Dubai.

Partida este transmisă în direct pe DigiSport 2 și în format LiveBLOG pe HotNews.

ro.

Setul IIVondrousova începe mai bine setul secund și face break, după mai multe erori ale româncei (0-1).

Game foarte bun de serviciu pentru Marketa, care găsește loviturile potrivite (0-2).

Tot mai puține puncte câștigate de Cîrstea, cehoaica se apropie de victorie (0-3).

INFO Elena Rybakina s-a retras înaintea meciului cu Jasmine Paolini.

Câștigătoarea dintre Cîrstea și Vondrousova se va duela în semifinale cu italianca.

Game câștigat la 0 de Marketa, o revenire a Soranei pare tot mai puțin probabilă (0-4).

Cîrstea reușește să evite un „bagel” (6-0), după un game bun de serviciu (1-4).

Vondrousova închide game-ul cu un as (1-5).

Setul IPartida a început, iar Sorana ratează o primă lovitură din apropierea fileului.

Românca revine și se impune după o scurtă ratată de cehoaică (1-0).

Sorana a condus cu 40-15 la retur, dar a ratat ambele mingi de break și Marketa a egalat (1-1).

Vondrousova profită de erorile româncei și face primul break din meci (1-2).

Sorana reușește cea mai frumoasă lovitură din acest meci: o scurtă perfectă.

Marketa salveză încă o minge de break și se distanțează (1-3).

Schimburile sunt din ce în ce mai lungi, iar cehoaica face un nou break, după ce a fructificat a cincea oportunitate din game (1-4).

Sorana ratează două mingi de rebreak și va servi pentru a rămâne în set (1-5).

Sorana servește bine și mută presiunea pe adversară (2-5).

Vondrousova rămâne concentrată și își adjudecă primul set (2-6).

Cele două jucătoare se află la încălzire.

Sunt 26 de Grade Celsius la Dubai.

Sorana a câștigat tragerea la sorți și a ales să servească prima.

Meciul dintre Sorana și Marketa este primul disputat în sferturile competiției din Emiratele Arabe Unite.

Partida va începe de la ora 12:00 (ora României).

Câștigătoarea dintre Cîrstea și Vondrousova se va duela în semifinale cu învingătoarea dintre Paolini și Rybakina.

Pentru calificarea în sferturile de la Dubai, Cîrstea va încasa un cec în valoare de $72,965 și 215 puncte în ierarhia WTA de simplu.

Cîrstea și Vondrousova s-au întâlnit de trei ori până acum în circuitul WTA, scorul fiind 2-1 în favoarea jucătoarei noastre.

Toate partidele au avut loc pe hard, iar după ce Marketa a avut câștig de cauză la Australian Open 2021, au urmat două victorii ale Soranei: St.

Petersburg și Miami.

2023, Miami: 7-6(3), 6-4 pentru Cîrstea2022, St.

Petersburg: 7-5, 3-6, 6-4 pentru Cîrstea2021, Australian Open: 6-2, 6-4 pentru Vondrousova.

Sorana a învins nume importante la ultimele competiții (Caroline Garcia, Maria Sakkari, Sloane Stephens, Sofia Kenin, Veronika Kudermetova și Donna Vekic) și se află pe locul 21 în clasamentul WTA Live.

Cîrstea și-a egalat cea mai bună clasare a carierei (21, poziție pe care a mai ocupat-o în august 2013).

Pentru a face un nou salt în clasament, românca trebuie să ajungă în finala competiției de la Dubai.

Sferturi – 2.

048 de puncte – Locul 21 WTASemifinale – 2.

223 de puncte – Locul 21 WTAFinala – 2.

483 de puncte – Locul 15 WTACampioană – 2.

833 de puncte – Locul 14 WTA.

Turul I: 6-3, 7-6(2) vs Sofia KeninTurul II: 6-1, 6-4 vs Veronika KudermetovaOptimi:3-6, 6-3, 7-5 cu Donna VekicSferturi: Marketa VondrousovaSemifinale: Elena Rybakina / Jasmine PaoliniFinala: Iga Swiatek / Coco Gauff / Qinwen Zheng.

Dubai Duty Free Tennis Championships se dispută în perioada 18-24 februarie, pe hard, face parte din categoria „WTA 1000” și are premii totale în valoare de $3.

211.

715.

Simona Halep a câștigat turneul în 2015 și 2020, iar campioana en-titre este Barbora Krejcikova.