CM Tenis de masă (f): România, învinsă în sferturi de Japonia – „Tricolorele” vor fi prezente la JO 2024

Calificată deja la Jocurile Olimpice de la Paris, echipa feminină de tenis de masă a României nu a reușit să obțină mult dorita medalie la Campionatul Mondial, după ce a fost învinsă în sferturi de Japonia, scor 3-0.

„Tricolorele” au fost cele mai dificile adversare întâlnite de nipone la CM 2024.

Venite după cinci victorii categorice (în care au pierdut doar două seturi, ambele în același meci), japonezele au cedat trei seturi în duelul cu România.

Bernadette Szocs a fost aproape de o victorie mare în fața japonezei Mima Ito.

Sportiva noastră a ajuns la 9-9 în setul decisiv, dar a pierdut cele mai importante puncte ale confruntării.

Andreea Dragoman a început bine partida cu Hina Hayata și a câștigat primul set cu 11-8, dar japoneza a revenit și a câștigat fără emoții următoarele seturi (la 4, 4 și 5).

Elizabeta Samara, cea mai experimentată jucătoare din echipa României, nu a reușit să-i pună prea multe probleme niponei Miu Hiraoni, care a câștigat în trei seturi.

Bernadette Szocs – Mima Ito 2-3 (11-9, 5-11, 7-11, 11-6, 9-11)Andreea Dragoman – Hina Hayata 1-3 (11-8, 4-11, 4-11, 5-11)Elizabeta Samara – Miu Hirano 0-3 (7-11, 7-11, 6-11).

De știut:România vs Suedia 3-0România vs Canada 3-0România vs Singapore 3-1România vs Serbia 3-1România vs Egipt 3-0România vs Japonia 0-3.