Fostă lideră WTA, eliminată în optimi la Dubai

Karolina Pliskova a fost eliminată în optimile turneului WTA de la Dubai, după ce a fost învinsă în trei seturi de Coco Gauff, scor 6-2, 4-6, 3-6.

>> Adversara Soranei Cîrstea din sferturile WTA Dubai – Campioana en-titre de la Wimbledon Karolina Pliskova (36 WTA) s-a oprit în optimile turneului WTA de la Dubai.

Fosta lideră mondială a fost învinsă de Coco Gauff (3 WTA), la capătul unui meci ce a durat o oră și 54 de minute.

Resilient Coco ✊@CocoGauff ends Pliskova’s 11-match winning streak, 2-6, 6-4, 6-3!#DDFTennis pic.

com/2dvEd0qGJLPentru jucătoarea din Statele Unite ale Americii, urmează duel cu Anna Kalinskaya (40 WTA), cea care a eliminat-o pe Jelena Ostapenko (9 WTA), scor 6-4, 7-5.

>> S-a retras din tenis jucătorul care a servit aproape 14 mii de ași în circuitul ATPDubai Duty Free Tennis Championships se dispută în perioada 18-24 februarie, pe hard, face parte din categoria „WTA 1000” și are premii totale în valoare de $3.

211.

715.

Simona Halep a câștigat turneul în 2015 și 2020, iar campioana en-titre este Barbora Krejcikova.