Handbal (m): Dinamo București învinge categoric CSM Constanța în grupele European League

Dinamo București a învins CSM Constanța, scor 33-23, în grupa 4 a European League la handbal masculin și speră la calificarea în optimile de finală ale competiției.

După trei înfrângeri consecutive, Dinamo a reușit prima victorie în grupele European League, chiar în fața celor de la CSM Constanța.

Elevii lui Xavier Pascual au început excelent partida, iar la pauză aveau deja un avantaj de șase goluri.

Prestația bună a bucureștenilor a continuat și în partea secundă, iar victoria la zece goluri diferență le-a asigurat urcarea pe locul al treilea al grupei.

Principalii marcatori au fost Akimenko (9), Kasparek (7) și Kukic (5) pentru Dinamo, Komogorov (6) și Drăgan (5) pentru CSM Constanța.

În următoarea rundă, CSM Constanța va primi vizita celor de la Dinamo peste o săptămână.

1.

Sporting – 6 p 2.

Fuchese Berlin – 6 p 3.

Dinamo – 2 p 4.

CSM Constanța – 2 p Prima clasată se califică în sferturile European League, iar locurile 2 și 3 în optimi.