Dan Petrescu și-a calificat echipa în sferturile de finală ale Ligii Campionilor Asiei

Sud-Coreenii de la Jeonbuk FC, formație antrenată de Dan Petrescu, s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor Asiei, după victoria în dublă manșă în fața celor de la pohang Steelers.

După 2-0 în tur pe teren propriu, grație golurilor marcate de Hernandes și Hyun-Beom Ahn, Jeonbuk FC a obținut calificarea chiar pe terenul rivalei sale.

Formația antrenată de Dan Petrescu s-a văzut condusă încă din minutul 12, după reușita lui Park Chan-Yong, dar în minutul 76 Jeong Tae-Wook a reușit egalarea, iar scorul de 1-1 a fost suficient pentru accederea în sferturi.

Jeonbuk așteaptă acum rezultatul manșei retur dintre Ulsan Hyundai (Coreea de Sud) şi Ventforet Kofu (Japonia) pentru a-și afla viitoarea adversară.

În primul meci, sud-coreenii s-au impus cu scorul de 3-0.

🌟 QUALIFIED 🌟🇰🇷 Jeonbuk Hyundai Motors will be competing in the Quarter-Finals for the 1️⃣1️⃣th time!️#ACL pic.