WTA Dubai: Favorită eliminată în primul tur de o jucătoare învinsă în calificări – Rezultatele zilei

Ajunsă pe tabloul principal după retragerea Martei Kostyuk, italianca Lucia Bronzetti a produs surprinza și a eliminat-o pe Daria Kasatkina, după 7-6(5), 4-6, 7-5.

Învinsă în finala calificărilor de japoneza Nao Hibino, Lucia Bronzetti a profitat de retragerea Martei Kostyuk și a ajuns pe tabloul principal ca lucky loser.

În partida cu Daria Kasatkina (14 WTA, favorita numărul 10), italianca și-a adjudecat primul set la tiebreak.

Jucătoarea din Rusia a revenit în actul secund și a trimis partida în decisiv.

Setul al treilea s-a disputat din nou de la egal la egal, dar Bronzetti (60 WTA) a obținut calificarea în turul următor înainte de un nou tiebreak, după două ore și 47 de minute de joc.

În turul al doilea de la WTA Dubai, Lucia Bronzetti o va întâlni pe Anastasia Potapova (35 WTA).

Epic late night thriller 😤Lucia Bronzetti outlasts the No.

10 seed Kasatkina in a tight three set encounter!#DDFTennis pic.