Europa League: AC Milan, cu un pas în optimi / Remize pentru AS Roma și Marseille – Rezultatele zilei

Șaisprezecimile Europa League au debutat joi cu manșa tur a partidelor, iar AC Milan și Qarabag sunt ca și calificate, după victoriile categorice reușite.

AS Roma a obținut o remiză pe terenul celor de la Feyenoord, scor 1-1, iar calificarea se va decide pe Olimpico.

Olandezii au deschis scorul în prelungirile primei reprize prin Paixao, dar formația lui Daniele De Rossi a egalat în minutul 67 prin Lukaku, într-un meci arbitrat de românul Radu Petrescu.

În schimb, AC Milan a făcut un pas mare spre optimi, după victoria categorică în fața francezilor de la Rennes.

Dubla lui Loftus-Cheek și golul marcat de Rafa Leao a adus liniștea echipei lui Stefano Pioli pentru manșa secundă.

Partidele retur vor avea loc peste o săptămână.

Feyenoord – AS Roma 1-1 Galatasaray – Sparta Praga 3-2 Șahtior Donetk – Marseille 2-2 Young Boys – Sporting 1-3 AC Milan – Rennes 3-0 Benfica – Toulouse 2-1 Braga – Qarabag 2-4 Lens – Freiburg 0-0