Champions League: Înfrângere surprinzătoare pentru una dintre favorite – PSG, cu un pas în sferturi

Bayern Munchen a pierdut prima manșă a optimilor Champions League pe terenul lui Lazio, scor 1-0 pentru italieni, iar misiunea la retur devine una foarte grea.

Campioana Germaniei a dominat partida disputată pe stadionul Olimpico din Roma în fața celor de la Lazio.

Minutul 67 a schimbat însă soarta partidei.

După un contraatac al italienilor, Upamecano l-a faultat dur în careu pe Immobile, iar arbitrul a dictat eliminare și lovitură de la 11 metri.

Atacantul italian a transformat cu siguranță penaltiul, iar Lazio speră la calificarea în sferturi.

Paris Saint-Germain a mai făcut un pas spre marele vis, câștigarea pentru prima dată a trofeului Champions League, după victoria cu 2-0 în fața spaniolilor de la Real Sociedad.

După o primă repriză echilibrată, Kylian Mbappe a deschis scorul în minutul 58 în urma unui corner executat de Dembele.

În minutul 70, tânărul Bradley Barcola a reușit o pătrundere excelentă în partea stângă și a dublat avantajul, ducându-și echipa cu un pas în sferturile de finală.

Meciurile retur se vor disputa pe 5 martie.

RB Leipzig – Real Madrid 0-1FC Copenhaga – Manchester City 1-3Lazio Roma – Bayern Munchen 1-0PSG – Real Sociedad 2-0Se vor juca săptămâna viitoare:Inter Milano – Atletico MadridPSV Eindhoven – Borussia Dortmund.

FC Porto – ArsenalNapoli – FC Barcelona.

Turul: 13/14 februarie 2024 și 20/21 februarie 2024Returul: 5/6 martie 2024 și 12/13 martie 2024Turul: 9/10 aprilie 2024Returul: 16/17 aprilie 2024Turul: 30 aprilie/1 mai 2024 și 7/8 mai 20241 iunie 2024, pe Stadionul Wembley din Londra.