Rapid, amendată drastic de Federația Română de Fotbal

Chiar dacă a început perfect acest an, cu patru victorii consecutive, Rapid București are motive de îngrijorare după sancțiunile primite din partea Comisiei de Disciplină a FRF.

Suporterii giuleșteni sunt recunoscuți pentru atmosfera încinsă pe care o fac la fiecare meci de pe teren propriu, dar manifestările lor nu au trecut neobservate de către FRF.

La partida cu Oțelul Galați, câștigată de Rapid cu scorul de 2-1, Peluza Nord a oferit un spectacol pirotehnic în primul sfert de oră, care l-a determinat pe arbitru să oprească jocul timp de câteva minute.

Incidentele au fost judecate de Comisia de Disciplină din cadrul FRF, care a decis să amendeze clubul cu 60.

000 de lei.

„FC Rapid 1923 vs.

ACS SC Oțelul Galați – Incidente – În temeiul art.

82.

1 și 3.

a și c, raportat la art.

83.

2.

d, se sancționeaza clubul FC Rapid 1923 cu penalitate sportivă de 60.

000 lei”, conform LPF.

Cum nu este la prima abatere, pe viitor ar putea apărea sancțiuni și mai drastice, inclusive disputarea meciurilor de pe teren propriu fără spectatori.