LiveBLOG Ana Bogdan – Karolina Pliskova, în finala Transylvania Open 2024 – Ceha conduce după primul set

Ana Bogdan încearcă duminică să obțină primul titlu „WTA 250” al carierei.

Sportiva în vârstă de 31 de ani o întâlnește pe Karolina Pliskova (fostă lideră mondială și dublă finalistă de Grand Slam) în finala Transylvania Open 2024, iar meciul de la Cluj-Napoca este transmis în format LiveBLOG pe HotNews.

ro.

Karolina Pliskova are un final excelent de set și după încă un break reușit îl câștigă după 45 de minute.

Jucătoarea din cehia reușește break-ul și reduce din diferență.

Început entuziasmant pentru Ana Bogdan, care conduce cu 3-0 în primul set.

A început partida cu Ana Bogdan la serviciu.

În finala probei de dublu s-au impus americancele Caty McNally și Asia Muhammad: 6-3, 6-4 vs Harriet Dart / Tereza Mihalikova (Marea Britanie / Slovacia).

Turul I: 7-5, 7-5 vs Alycia Parks (110 WTA)Optimi: 6-4, 6-4 vs Erika Andreeva (112 WTA)Sferturi: 3-6, 7-6(6), 7-6(5) vs Arantxa Rus (45 WTA / principala favorită)Semifinale: 6-3, 3-6, 6-4 vs Jaqueline Cristian (81 WTA).

Turul I: 6-4, 7-6(6) vs Sinja Kraus (188 WTA)Optimi: 6-2, 6-1 vs Camila Osorio (101 WTA)Sferturi: 6-2, 6-0 vs Sara Errani (98 WTA)Semifinale: 6-3, 6-3 vs Harriet Dart (103 WTA).

Transylvania Open are loc în perioada 5-11 februarie, la Cluj-Napoca.

Turneul se joacă pe hard indoor, face parte din categoria WTA 250 și are premii totale în valoare de $267.

082.

Competiția a mai avut alte trei ediții: 2021 (s-a impus Anett Kontaveit, scor 6-2, 6-3, după o finală cu Simona Halep), 2022 (a câștigat Anna Blinkova, scor 6-2, 3-6, 6-2, cu Jasmine Paoloni) și 2023 (Tamara Korpatsch a ridicat trofeul după 6-3, 6-4 cu Gabriela Ruse).