Manchester City, noul lider din Premier League – Primele goluri din acest an pentru Haaland

Manchester City a urcat provizoriu pe prima poziție a clasamentului din Premier League, după victoria cu scorul de 2-0 în fața celor de la Everton, reușită în etapa cu numărul 24.

Formația antrenată de Pep Guardiola a dominat total partida cu Everton de pe Etihad Stadium, dar golurile au venit abia în final.

Erling Haaland a rezolvat soarta partidei cu două goluri marcate în minutele 71 și 85.

Accidentat o lungă perioadă de timp, atacantul norvegian a înscris primele sale goluri în 2024, după o pauză de aproape trei luni.

Rezultatul o duce pe Manchester City pe primul loc al clasamentului din Premier League cu 52 de puncte și așteaptă pașii greșiți ai celor de la Liverpool și Arsenal.

Manchester City – Everton 2-0 Tottenham – Brighton Wolverhampton – Brentford Luton Town – Sheffield Liverpool – Burnley Fulham – Bournemouth Nottingham – Newcastle