Cupa Asiei: Victorie pentru Qatar în finala contra revelației competiției

Qatar și-a trecut în palmares cel de-al doilea trofeu al Cupei Asiei, după victoria cu scorul de 3-1 din finala disputată împotriva reprezentativei Iordaniei.

Calificată surprinzător în finală după ce a eliminat Coreea de Sud, Iordania nu a avut la fel de mult noroc și în fața Qatarului.

În fața propriilor fani, adunați în număr mare pe Lusail Iconic Stadium, qatarezii au deschis scorul în minutul 22 prin Akram Afif.

După pauză, Iordania a restabilit egalitatea, după reușita din minutul 67 semnată de Al Naimat.

Doar șase minute s-a menținut scorul egal, Afif marcând din nou din penalty în minutul 73.

Scorul final a fost stabilit în prelungirile partidei, după o nouă lovitură de la 11 metri transformată de atacantul lui Al-Sadd, care cu opt goluri a fost desemnat golgheterul competiției.

A fost al doilea trofeu al Cupei Asiei câștigat de Qatar, după cel din 2019.

✨ 𝐂 𝐇 𝐀 𝐌 𝐏 𝐈 𝐎 𝐍 𝐒 ✨ 🇶🇦 Qatar are the Kings of Asia.