Baschet masculin: U-BT Cluj-Napoca, calificare istorică în sferturile EuroCup / Ardelenii, ajutați de eșecul deținătoarei trofeului

U-BT Cluj-Napoca a reușit o calificare fantastică în sferturile EuroCup la baschet masculin, deși a pierdut ultimul meci din grupe cu Lietkabekis, scor 92-87.

Campioana U-BT Cluj-Napoca a fost învinsă miercuri, în deplasare, de formaţia lituaniană Lietkabelis Panevezys, însă a obținut în premieră calificarea în sferturile de finală ale competiției.

Echipa antrenată de Mihai Silvăşan a pierdut ultimul meci din grupe, scor 92-87, dar a profitat de eșecul celor de la Gran Canaria, care au fost învinși de Buducnost, scor 90-77.

U-BT Cluj-Napoca este prima echipă din România care trece de faza grupelor.

Din grupa B s-au calificat în sferturi direct liderul JL Bourg, cu un bilanţ de 14 victorii şi 4 înfrângeri, plus U BT Cluj (13/5), urmând să-şi afle adversarele după disputarea partidelor din play-off, anunță news.