Premier League: Manchester City, la două puncte în spatele liderului – Rezultatele etapei și clasamentul

Manchester City s-a apropiat la doar două puncte de liderul Liverpool, după victoria cu scorul de 3-1 în fața celor de la Brentford, în runda cu numărul 23 din Premier League.

Pe terenul lui Brentford, Manchester City s-a văzut condusă din minutul 31, după reușita lui Neal Maupay.

În prelungirile primei reprize, Phil Foden a restabilit egalitatea cu un șut din interiorul careului, după o greșeală în defensiva adversă.

Mijlocașul lui City a fost de neoprit în partea secundă, iar golurile înscrise în minutele 53 și 70 i-au adus cel de-al doilea hat-trick din carieră.

Profitând de înfrângerea lui Liverpool, formația antrenată de Pep Guardiola se apropie la două puncte de lider, pe care îl poate depăși dacă își câștigă partida restantă.

Everton – Tottenham 2-2 Newcastle – Luton 4-4 Brighton – Crystal Palace 4-1 Burnley – Fulham 2-2 Sheffield – Aston Villa 0-5 Manchester United – West Ham 3-0 Chelsea – Wolverhampton 2-4 Bournemouth – Nottingham 1-1 Arsenal – Liverpool 3-1 Brentford – Manchester City 1-3 1.