WTA Hua Hin: Fostă ocupantă a locului 2 mondial, abandon în optimi

Paula Badosa a revenit pe teren după o absență de o jumătate de an, dar fosta ocupantă a locului 2 WTA (în aprilie 2022) s-a accidentat din nou și s-a retras în timpul meciului din optimile turneului „WTA 250” de la Hua Hin (Thailanda).

Ajunsă pe locul 83 în ierarhia mondială, Badosa conducea cu 4-3 în setul secund al confruntării cu Diana Shnaider (după ce rusoaica îl câștigase pe primul cu 6-2), dar nu a reușit să ducă la capăt partida.

Paula a acuzat probleme la spate și în meciul din runda inaugurală (3-6, 6-4, 6-1 cu thailandeza Lanlana Tararudee, locul 298 mondial) și a abandonat miercuri după o oră și 17 minute de joc.

După retragerea jucătoarei din Spania, rusoaica Shnaider (108 WTA) se va duela în sferturi cu Dalma Galfi (137 WTA).

Paula Badosa retired from her match in Hua Hin against Shnaider with a back injury.

Terrible to see her dealing with more back issues so soon in her comebackShe was out from July til the end of last season.

Hoping to see her healthy & happy on court again very soon.

🙏❤️‍🩹 pic.

com/SoXMLZmap9De știut:Thailand Open se dispută în perioada 29 ianuarie – 4 februarie, pe hard.