Liverpool și Manchester United s-au calificat în optimile Cupei Angliei

Misiune ușoară pentru Liverpool și Manchester United, care s-au impus duminică în șaisprezecimile Cupei Angliei, în fața unor adversare din eșaloanele inferioare.

Liverpool a câștigat fără mari emoții partida de pe Anfield cu divizionara secundă Norwich, scor 5-2.

Jones a deschis scorul după doar 16 minute, dar oaspeții au egalat șase minute mai târziu prin Gibson.

La pauză formația lui Klopp a intrat în avantaj după golul lui Nunez, iar Diogo Jota a mărit avantajul în startul reprizei secunde.

Van Dijk și-a trecut și el numele pe tabelă, iar Norwich a punctat din nou în minutul 69 prin Sainz, iar în prelungiri, Gravenberch a înscris pentru un succes categoric al „cormoranilor”.

În optimile Cupei Angliei, Liverpool va întâlni câștigătoarea dintre Watford și Southampton.

Manchester United a câștigat mai greu decât o arată scorul pe terenul celor de la Newport, scor 4-2, echipă din liga a patra britanică.

Bruno Fernandez și Mainoo au înscris în primul sfert de oră, dar gazdele au punctat și ele înainte de pauză prin Morris.

S-a făcut 2-2 chiar după pauză, prin golul lui Evans, dar United a preluat din nou conducerea grație lui Antony.

Desprinderea s-a produs abia în prelugiri, după reușita lui Hojlund.

Manchester United se va duela pentru un loc în sferturile Cupei Angliei cu învingătoarea dintre Bristol City și Nottingham.

West Brom – Wolverhampton 0-2 Watford – Southampton 1-1 (se va rejuca) Liverpool – Norwich 5-2 Newport – Manchester United 2-4