LaLiga: FC Barcelona, învinsă după un meci spectaculos – Catalanii reușiseră să întoarcă scorul

Villarreal a reușit surpriza în etapa cu numărul 22 din LaLiga, reușind să învingă în deplasare FC Barcelona, scor 5-3, după un meci plin de răsturnări de situație.

Partida de pe Estadi Olimpic din Barcelona a fost una cu siguranță pe placul spectatorilor.

După un gol anulat al lui Herard Moreno în minutul 22, atacantul celor de la Villarreal a deschis scorul în minutul 41, stabilind scorul pauzei.

La reluare, oaspeții au marcat din nou prin Akhomach în minutul 54, dar trupa lui Xavi s-a trezit imediat.

În doar opt minute, Gundogan și Pedri au restabilit egalitatea, iar autogolul lui Bailly din minutul 71 a dus-o pe Barcelona în avantaj.

Guedes a dus scorul la 3-3 în minutul 84, iar prelungirile au produs însă surpriza, după alte două goluri marcate de Villarreal.

Sorloth în al nouălea minut al prelungirilor și Morales trei minute mai târziu au semnat o victorie de poveste pentru „Submarinul galben”.

După 21 de etape, FC Barcelona ocupă locul al treilea al clasamentului din LaLiga cu 44 de puncte, zece mai puțin decât liderul Real Madrid.

Real Sociedad – Rayo Vallecano 0-0 Las Palmas – Real Madrid 1-2 Barcelona – Villarreal 3-5 Mallorca – Betis / 22:00 1.