Daniil Medvedev, în finala Australian Open 2024 – Revenire incredibilă în meciul cu Alexander Zverev

Daniil Medvedev a fost condus cu 2-0 la seturi și s-a aflat la doar două puncte distanță de eliminarea de la Australian Open 2024, dar rusul a revenit spectaculos în meciul cu Alexander Zverev și va juca pentru a treia oară în ultimul act al turneului de la Melbourne.

>> Novak Djokovic, învins după șase ani la Australian Open – Victoria carierei pentru Jannik SinnerMedvedev (favorit 3) s-a impus după un meci de mare luptă, care a durat patru ore și 20 de minute, scor 5-7, 3-6, 7-6(4), 7-6(5), 6-3.

Zverev a început mult mai bine partida și a câștigat primele seturi fără prea mari emoții (deși a fost egalat în prima manșă, după ce a condus cu 4-1).

Al treilea set a fost mult mai echilibrat: ambii jucători au servit excelent până în tiebreak, unde Medvedev a făcut diferența reușind minibreakul decisiv la 5-4.

Situația s-a repetat și în al patrulea set, iar Zverev a avut două servicii pentru a închide partida la 5-4 în tiebreak.

Sascha le-a pierdut pe ambele și Daniil a împins duelul în manșă decisivă.

Medvedev a dominat cel de-al cincilea set, nu i-a mai oferit șanse de break adversarului și s-a impus de două ori la retur.

>> Finalul unei ere la Australian Open – Când a avut loc ultima finală fără Djokovic, Nadal sau FedererDe știut:>> Novak Djokovic, șocat după înfrângerea cu Jannik Sinner: „Unul dintre cele mai slabe meciuri din cariera mea”>> Jannik Sinner spune cum l-a învins pe Novak Djokovic la Australian Open 2024: „Am învățat multe de la el”Ași: 14-14Duble greșeli: 6-1Puncte câștigate cu primul serviciu: 72/94 (77%) – 94/132 (71%)Puncte câștigase cu al doilea serviciu: 35/62 (56%) – 22/38 (58%)Mingi de break salvate: 5/10 – 10/14Lovituri câștigătoare: 52-66Erori neforțate: 41-70Puncte câștigate la fileu: 22/28 (79%) – 55/75 (73%)Total puncte câștigate: 161-165Durată meci: 4 ore și 20 de minute.

Turul I: 5-7, 6-2, 6-4, 1-0 vs Terence Atmane (144 ATP) / abandonTurul II: 3-6, (1)6-7, 6-4, 7-6(1), 6-0 vs Emil Ruusuvuori (53 ATP)Turul III: 6-3, 6-4, 6-3 vs Felix Auger-Aliassime (30 ATP)Optimi: 6-3, 7-6(4), 5-7, 6-1 vs Nuno Borges (69 ATP)Sferturi: 7-6(4), 2-6, 6-3, 5-7, 6-4 vs Hubert Hurkacz (9 ATP)Semifinale: 5-7, 3-6, 7-6(4), 7-6(5%), 6-3 vs Alexander Zverev (6 ATP).