Adversara Franței din finala Campionatului European de handbal masculin

Echipa națională a Danemarcei s-a impus în semifinala CE de handbal masculin cu Germania, scor 29-26 și va juca duminică în ultimul act al competiției împotriva Franței.

>> CE Handbal masculin: Prima finalistă, decisă după prelungiri – Meci plin de răsturnări de scorDanemarca s-a calificat pentru a patra oară în finala Campionatului European de handbal masculin, după victoria în fața gazdei Germania, scor 29-26 (12-14).

Ca și în prima semifinală, partida dintre Germania și Danemarca a avut două reprize total diferite.

Prima parte a aparținut țării gazdă, care a profitat de susținerea publicului și a intrat la pauză cu un avantaj de două goluri (14-12).

Jocul s-a schimbat radical în partea secundă, iar campioana mondială Danemarca va juca pentru cel de-al treilea titlu european din istorie.

Danezii au două trofee cucerite la Campionatul European (2008 și 2012) și o finală pierdută în 2014, chiar împotriva Franței.

Finala CE de handbal masculin dintre Franța și Danemarca se va disputa duminică de la ora 17:45.

🇩🇰 The Danish world champions will face the French Olympic champions in the final 👊🔥𝙂𝙧𝙪𝙣𝙙𝙛𝙤𝙨 𝙋𝙡𝙖𝙮𝙚𝙧 𝙤𝙛 𝙩𝙝𝙚 𝙈𝙖𝙩𝙘𝙝 ⭐️ 🇩🇪 Renars Uscins ⭐️#ehfeuro2024 #heretoplay #GERDEN pic.

com/QcWJNHgrAFOnce again, Denmark were very impressive tonight 💪🇩🇰#ehfeuro2024 #heretoplay #GERDEN pic.