Australian Open 2024: Qinwen Zheng, prima finală de Grand Slam din carieră

Qinwen Zheng s-a calificat pentru prima oară în carieră într-o finală de Grand Slam, după ce a pus capăt seriei de opt victorii consecutive pe care Dayana Yastremska a reușit-o la Australian Open 2024.

>> VIDEO Deținătoarea trofeului, în finala Australian Open 2024 – Victorie în fața campioanei de la US OpenÎn vârstă de 21 de ani, Zheng a avut nevoie de o oră și 36 de minute pentru a trece de sportiva din Ucraina (93 WTA, venită din calificări), scor 6-4, 6-4.

Sportiva din China a revenit după ce a fost condusă cu 2-0 în primul set, iar în cel de-al doilea a reușit breakul decisiv la scorul de 3-3.

Qinwen (favorită 12 la Melbourne) se va duela pentru trofeu cu Aryna Sabalenka.

Finala feminină de la Australian Open 2024 va avea loc sâmbătă.

Through in two!Qinwen Zheng wins her place in Saturday’s #AusOpen Women’s Singles final!She defeats Dayana Yastremska 6-4 6-4 to set up a meeting with Aryna Sabalenka.

#AusOpen • @wwos • @espn • @eurosport • @wowowtennis pic.

twitter.

com/jlKeIDwIIlDe știut:Traseul chinezoaicei Qinwen Zheng până în finala Australian Open 2024Turul I: 3-6, 6-2, 6-3 vs Ashlyn Krueger (76 WTA)Turul II: 6-3, 6-3 vs Katie Boulter (54 WTA)Turul III: 6-4, 2-6, 7-6(8) vs Yafan Wang (94 WTA)Optimi: 6-0, 6-3 vs Oceane Dodin (95 WTA)Sferturi: (4)6-7, 6-3, 6-1 vs Anna Kalinskaya (75 WTA)Semifinale: 6-4, 6-4 vs Dayana Yastremska (93 WTA).