VIDEO A eliminat-o pe Iga Swiatek de la Australian Open, dar a fost învinsă în sferturi de ocupanta locului 93 WTA

Linda Noskova a eliminat-o pe Iga Swiatek pe durata parcursului său de la Australian Open 2024, dar s-a văzut învinsă în sferturi de Dayana Yastremska, ocupanta locului 93 în ierarhia mondială.

>> Daniil Medvedev, calificare spectaculoasă în semifinalele Australian Open 2024 – Meci maraton de patru ore Fără dubii, Linda Noskova a avut parte de un Australian Open de vis.

Aflată înainte de startul primului Grand Slam al sezonului pe locul 50 WTA, jucătoarea din Cehia le-a trimis acasă pe Marie Bouzkova (favorită 31), McCartney Kessler, Iga Swiatek (1) și Elina Svitolina (favorită 19).

Parcursul jucătoarei de doar 19 ani s-a oprit însă în sferturi, acolo unde a fost învinsă de Dayana Yastremska.

Locul 93 mondial, Dayana (23 de ani) s-a impus în două seturi, scor 6-3, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 18 minute.

De știut:The first qualifier to reach the AO women’s semifinals since 1978 💫 @D_Yastremska 👏 #AusOpen pic.

com/wE3zr9ZHRJRezumatul partidei dintre Dayana Yastremska și Linda NoskovaCoco Gauff (4) vs Aryna Sabalenka (2)Dayana Yastremska vs Anna Kalinskaya / Qinwen Zheng >> Premieră în tenis: Va fi lider mondial la 43 de ani