Chelsea s-a calificat la pas în finala Cupei Ligii Angliei – Scor de tenis pe Stamford Bridge

Învinsă în prima manșă cu scorul de 1-0, Chelsea și-a luat revanșa în fața celor de la Middlesbrough și a câștigat partida retur cu un scor categoric, 6-1.

Dacă în primul meci divizionara secundă Middlesbrough învingea surprinzător cu scorul de 1-0, după reușita lui Hackney din minutul 37, returul a fost la discreția lui Chelsea.

Formația antrenată de Mauricio Pochettino a deschis scorul încă din minutul 15, după ce Howson și-a trimis mingea în propria poartă.

A urmat un recital de goluri, Enzo Fernandez, Disasi și Palmer marcând și ei până la pauză.

Pe final, Madueke și din nou Palmer au dus scorul la 6-0, pentru ca oaspeții să înscrie golul de onoare prin Rogers.

În finală, Chelsea va înfrunta câștigătoarea dinte Liverpool și Fulham, scor 2-1 în tur.

Londonezii au în palmares cinci trofee ale Cupei Ligii Angliei, cucerite în 1965, 1998, 2005, 2007 și 2015.